Przyjecie do szpitala

Po przybyciu do szpitala każdy pacjent trafia najpierw do Izby Przyjęć, gdzie przeprowadzane są badania wstępne i załatwiane formalności związane z przyjęciem na oddział.

Pacjent powinien przedstawić skierowanie na własciwy oddział szpitala. Jedynie w przypadkach nagłych skierowanie nie jest wymagane.

Oprócz skierowania do szpitala należy przedstawić dokument tożsamości, w którym znajduje się numer PESEL pacjenta (dowód osobisty, paszport, legitymacja studencka).
Od dnia 01.01.2013 roku nie ma potrzeby przedstawiania dokumentu ubezpieczenia. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy pacjent w systemie e-wuś obsługiwanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia widnieje jako nieubezpieczony. Wówczas na zasadach wcześniej obowiązujących musi dostarczyć odpowiedni dokumenet ubezpieczenia:
- Osoba ubezpieczona - aktualna legitymacja ubezpieczeniowa;
- Osoba ubezpieczająca się indywidualnie - dowód wpłaty;
- Osoba nieubezpieczona - dowód tożsamości. Ponadto pokrywa koszty leczenia;
- Rencista - legitymację rencisty i ostatni odcinek renty;
- Rzemieślnik - legitymację rzemieślnika i dowód ostatniej wpłaty;
- Rolnik - legitymację lub zaświadczenie wydane przez Urząd Gminy;
- Członkowie rodziny osób ubezpieczonych - aktualna rodzinną legitymację ubezpieczeniową;
- Osoby bezrobotne - legitymację ubezpieczeniową lub zaświadczenie z Rejonowego Urzędu Pracy.
Po załatwieniu formalności pacjent zostaje skierowany na właściwy oddział.
Ubranie osobiste oraz przedmioty wartościowe, na czas pobytu w szpitalu mogą zostać złożone za pokwitowaniem w depozycie szpitalnym.